Bu Web sitesinin Tüm yazılım ve tasarımı tamamen özgün ve deneme amacı ile yazılmıştır..

chevron_left
chevron_right
Az elektrik tüketene düşük fatura dönemi

Az elektrik tüketene düşük fatura dönemi

print sort_by_alpha comment access_alarm visibility 714

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, az elektrik tüketenlere düşük tarife uygulamasının gündemde olduğunu açıkladı. Tüketimi az olan konut ve küçük esnafa ucuz fiyatlarla elektrik sunulacak. Döviz kurlarındaki artış ve petrol fiyatları nedeniyle elektrik fiyatlarında yeni düzenleme-artış olup olmayacağı merak konusu olmuştu. Bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Fiyat ayarlaması için maliyetlere bakacağız. Maliyetler neyi gerektiriyorsa yapmamız gerekiyor" dedi.


Ayrıca Bkz.Yükselen döviz kurları güneş enerjisi sektörünü de etkiledi Maliyet artışları, kur ve petrol fiyatlarındaki artışın zorunlu hale getirdiği iki fiyat ayarlaması yaptıklarını belirten Dönmez, ülke olarak elektriğimizin yüzde 30-35'ini hala doğalgazdan elde ettiğimizin altını çizdi. Ayrıca bakan, doğal gaz fiyatlarındaki artışın elektrik fiyatlarına da yansıdığını belirterek bunu minimum düzeyde tuttuklarını ifade etti.


Az elektrik tüketene düşük tarife yolda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın asıl hedefi enerji verimliliği konusunda halkı bilinçlendirmek. Türkiye olarak enerji tüketimini azaltmamız gerektiğini söyleyen Dönmez, bunu başarmamız halinde bu etkilerden daha az etkileneceğimizi söyledi. Bunun için de tüketimi az olan konut ve küçük esnafa düşük tarife uygulaması gündemde.


Bakanlık tüketiciyi daha verimli kullanmaya itmesi açısından elektrik fiyatlarını kademelendirmeyi düşünüyor. Yani az elektrik tüketimi yapan abonelere daha ucuz bir tarife sunulması gündemde. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın elektrikte kademeli tarife planını ne zaman hayata geçireceği konusunda ise şu an için bir bilgi yok.

Yorum yazcomment edit