Bu Web sitesinin Tüm yazılım ve tasarımı tamamen özgün ve deneme amacı ile yazılmıştır..

chevron_left
chevron_right
Libya tezkeresi meclis'den geçti

Libya tezkeresi meclis'den geçti

print sort_by_alpha comment 1 access_alarm visibility 565

TARİHİ GÖRÜŞME BAŞLADI
Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi
Partililerin konuşmalarından sonra TBMM'de tezkere oylaması resmen başladı.
TBMM Başkanı Şentop da TBMM'yi değil, Genel Kurulu toplantıya çağırdığına dikkati çekerek, bunun Anayasa ve İçtüzük'e uygun olduğunu vurguladı.
AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, TBMM Genel Kurulunun 7 Ocak 2020'ye kadar çalışmalarını hukuken ertelediğini belirterek, Meclisin olağan ve olağanüstü toplantılarının nasıl gerçekleşeceğinin İçtüzük ve Anayasa'da düzenlendiğini, bu bağlamda da Meclis Başkanı Şentop'un Genel Kurulu toplantıya çağırmasının kurallara ve şartlara uygun olduğunu vurguladı.
CHP İTİRAZ ETTİ
CHP'li Özgür Özel, görüşmelar öncesinde bir itirazını kayda geçirdi. Özel, ara verme ve tatilde TBMM Başkanın Meclisi olağanüstü toplantıya çağırma yetkisi olduğunu, oysa çalışmama kararı alındığını bu nedenle TBMM Başkanın toplantı çağrısının yasalara aykırı olduğunu söyledi.CHP'den ilk itiraz geldiCHP'den ilk itiraz geldi
Genel Kurul'da oylamaya sunulacak tezkere okundu, ardından konuyla ilgili konuşmalara geçildi.
TEZKERE OKUNDU
TBMM Başkanı Şentop, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla TBMM Başkanlığına gönderilen Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi okuttu
BAHÇELİ ERKENDEN GELDİ
TBMM Genel Kurulu, Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresini görüşmek üzere Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. Genel Kurul çalışmalarına, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli (sağda) de katıldı. Tezkere sonrası neler olacak?
TEZKERE SÜRESİ 1 YIL
Son dakika haberi: Tezkere ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu ülkede bulunması için 1 yıl süreyle izin isteniyor. AK Parti adına Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, MHP'den de Grup Başkanvekili Erkan Akçay söz alacak. TEZKERENİN GEÇMESİ İÇİN SALT ÇOĞUNLUK GEREKİYOR Konuşmaların ardından Libya tezkeresi oylanacak. Tezkerenin Meclis'ten geçebilmesi için, oturuma katılan milletvekillerinin salt çoğunluğunun evet oyu kullanması gerekiyor. MHP tezkereye tam destek veriyor. CHP ve HDP ise hayır oyu kullanacak. Saadet Partisi'nin 2 milletvekilinin de "evet" oyu kullanacağı öğrenildi.

Yorum yazcomment edit