Bu Web sitesinin Tüm yazılım ve tasarımı tamamen özgün ve deneme amacı ile yazılmıştır..

chevron_left
chevron_right
Saçlar erken yaşta neden beyazlar?

Saçlar erken yaşta neden beyazlar?

print sort_by_alpha comment access_alarm visibility 133

aşlanmanın en belirgin belirtilerinden biri olarak bilinen saç beyazlamasının başlangıcı kişiden kişiye göre değişebilir. Kimi insanda çok erken yaşlarda çıkarken kimisinde yaşı ne kadar ilerlemiş olursa olsun çıkmaz. Saçların beyazlamasının birden çok sebebi vardır. En yaygın nedeni vitamin eksikliği olarak bilinirken genetik faktörlerde oldukça etkilidir.
Saçların erken yaşta beyazlamasının nedenleri
B12 vitamini eksikliği: Genç yaşta saçların beyazlamasına yol açan en büyük neden, B12 vitamini eksikliğidir. Bu eksiklik ayrıca saçların incelmesine ve dökülmesine de neden olabilir. Bundan korunmak için beslenmenize yumurta, dana eti, ton balığı ve somon gibi yiyecekleri tüketmeniz gerekir. Besinle giderilmeyen eksikliklerde ise doktora danışarak B12'yi takviyesi de kullanabilirsiniz.
Tiroit: Yapılan araştırmalar, tiroit sorunlarının saçları kökten uca etkilediğini ortaya koydu. Saçlarınızda beyazlama, kırılma ya da yağlanma problemi yaşıyorsanız bunun nedeni tiroidinizin yeterince iyi çalışmaması olabilir.
Fazla abur cubur tüketmek: Sağlıklı beslenmemek de saçlarınızın erkenden beyazlamasına yol açabilir. Bu konuda yapılan çeşitli çalışmalar ferritin, kalsiyum, D vitamini, bakır, çinko ve demir eksikliğinin bu soruna yol açabileceğini doğruluyor.
Metabolizma çalıştıran besinler nelerdir?
Stresli hayat: Stresli ve endişeli olmak, saçınızın yenilenmesinden sorumlu olan kök hücreleri etkileyerek saçlarınızda vaktinden önce beyazlamaya yol açar.
Genetik: Beyaz saçlarınız ebeveynlerinizden ya da büyükanne ve büyükbabanızdan size miras kalmış olabilir. Dermatologlara göre, genetik kodlarımız saçlarımızın ne zaman beyazlayacağını belirlemede büyük role sahip. Yani eğer ailenizden birisinin erken yaşta saçları beyazladıysa aynı şeyi sizin yaşama olasılığınız da artıyor.
Kimyasal saç ürünleri: Şampuanlardan saç boyalarına kadar çoğu saç ürünü saç beyazlamasına neden olabilir. Bu ürünlerin içinde bulunan zararlı kimyasallar, melanin seviyesini düşürür ve bu da saçlarınızın doğal rengini kaybetmesine yol açar.

Saçların erken yaşta beyazlaması nasıl önlenir?
Saçlar güneşin zararlı etkilerinden korunmalı

Saç maşası ve saç kurutma makinesi gibi yüksek ısıya maruz kalınan makinelerden mümkün olduğunca uzak durulmalı

Saçları geniş bir saç fırçası kullanarak taranmalı

Saçlara düzenli olarak hindistan cevizi yağı ile masaj yapın

. Günlük olarak mutlaka lahana, badem, havuç suyu ve brokoli tüketin.

Yorum yazcomment edit