Bu Web sitesinin Tüm yazılım ve tasarımı tamamen özgün ve deneme amacı ile yazılmıştır..
chevron_left
chevron_right
NATO'dan Rusya'ya uyarısı: Çekilin

NATO'dan Rusya'ya uyarısı: Çekilin

print sort_by_alpha comment access_alarm visibility 103

Stoltenberg, Brüksel'de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüştü.
Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri, Rusya'nın Ukrayna sınırına son günlerde binlerce muharebeye hazır askerini gönderdiğini bildirdi.
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ukrayna-Rusya sınır hattında yaşanan gerilime ilişkin yaptığı açıklamada; "Ukrayna sınırındaki gelişmelerden çok endişeliyiz. Rusya, Ukrayna topraklarından askerlerini çekmeli" ifadelerini kullandı.
TÜM DESTEĞİ VERECEĞİZ
NATO Genel Sekreteri, "2014'ten beri Ukrayna'ya hem siyasi hem askeri destek veriyoruz. Ukrayna'nın özel ortak statüsü var ve kendini savunması için gerekli tüm desteği vereceğiz. Kırım sonrası Rusya'ya ekonomik yaptırımlar da uygulandı. Bu, sadece lafta kalan bir destek değil." dedi.

UKRAYNA'NIN NATO ÜYELİĞİ


Stoltenberg, Ukrayna'nın NATO'ya tam üyeliğine ilişkin şunları söyledi:
"Ukrayna'nın ne zaman tam üye olacağına 30 üye birlikte karar verecek. Rusya baskı yaparak Ukrayna'nın üyeliğini engellemeye çalışıyor. Her ülke kendi kararını kendi alma hakkına sahip, Rusya'nın veto hakkı yok."


"2014'TEKİ HATAYI TEKRARLAMAMAK İÇİN BURADAYIZ"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağa 3 noktada devam ettiğine dikkat çekti ve uyardı: 2014’teki hatayı tekrarlamamak için buradayız. Rusya'nın askeri saldırısının maliyeti ağır olacak. Rusya'nın, Ukrayna'nın kuzeyinde, Kırım'da ve Donbas'ta asker konuşlandırdığını belirten Kuleba, "2014’teki hatayı tekrarlamamak için buradayız. Rusya'nın askeri saldırısının maliyeti ağır olacak. Rusya'ya karşı yeni ekonomik yaptırımlar ve savunma kapasitemizi arttıracak adımlar faydalı olur” açıklamasını yaptı.
UKRAYNA-RUSYA SINIRINDAKİ GERİLİM
Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.
Rusya ise buna karşılık, sevkiyatın ülke sınırları içerisinde olduğunu ve kimse için tehdit oluşturmadığını bildirmişti.
Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.
Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti. KAYNAK: AA

Yorum yazcomment edit